TurkishEnglishGermany
YAKIT TANKLARI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

YAKIT TANKLARI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Yakıt Tankı Nedir ?

Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Bu tanklar ülkemizde TSE nin yayınlamış olduğu TS EN 12285 standardı ile genel ölçü şekil ve kullanılan malzeme olarak bir standarda bağlanmıştır.

Daha önce yayınlanmış olan TS 712 standardının Avrupa normlarında revizyonundan ortaya çıkan TS EN 12885 standardı Yer altı ve yer üstü olarak 2 ayrı gruba ayrılmıştır.

TS EN 12285 – 1 ( Yer Altı Yakıt Tankları )

TS EN 12285 – 2 ( Yer Üstü Yakıt Tankları )

 

YER ALTI YAKIT TANKI

Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri yeraltında depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Genellikle Akaryakıt istasyonlarında tercih edilir. Yeraltı tankları Tek ve Çift cidarlı olarak iki ayrı grupta incelenir.

Kaçak riskinde gözle teşhisin zor olduğu bu tanklarda genellikle gövde çift cidarlı tercih edilir, tanka takılan entegre kaçak tespit cihazlarıyla daha güvenli kullanım hedeflenir.

YER ÜSTÜ YAKIT TANKI

Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri yerüstünde depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Genellikle ısı merkezleri ve asfalt tesislerinde tercih edilir. Yerüstü tankları Tek ve Çift cidarlı olarak iki ayrı grupta incelenir.

Kaçak riskinde gözle teşhisin daha kolay  olduğu bu tanklarda genellikle gövde tek cidarlı tercih edilir, bu tanklar yer üstünde olduğundan ve depolanan yakıtın akışkanlığı daha yoğun olduğundan ısıtıcı ve izole tercih edilir.

Yakıt tankı ısıtıcısı nedir.

Serpantin ısıtıcı : İçinden sıcak su ve buhar gibi ısıtıcı akışkanlar geçirerek yakıt tankın içindeki yakıtın ısıtılması hedeflenen sistemdir.

Elektrik ısıtıcı : rezistans tipi isitıcılardır.

Yakıt tankı izolesi nasıl yapılır ?

Yakıt tankları açık alanda kullanılacakları zaman ısıya ve soğuğa karşı dayanıklılığı artırılması için tankın yüzeyi Camyünü  – Taş yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri  ile kaplanır ve bunun dışına da galvaniz sac – paslanmaz sac – alüminyum sac gibi dış etkenlerden koruyan bir yalıtım yapılır ve yakıt tankı hava şartlarından izole edilmiş olur.

Ülkemizde kullanılan yakıt tankı çeşitleri

Benzin Tankları

Motorin ( Dizel ) Yakıt tankları

Adblue Yakıt katkı tankı

Fuel Oil Tankı

Kalyak Tankı

Asfalt – zift tankı

 

Yakıt Tanklarında Kullanılan Ekipmanlar

Yakıt Tankı Seviye göstergesi

 

Yakıt tankı seviye göstergeleri tankların içinde bulunan yakıtın seviyesinin ölçümü amacıyla kullanılan ekipmandır.

 • Paslanmaz manyetik seviye göstergesi ( seviye probu bağlanarak otomasyona dahil edilebilir) yakıt tankından hem gözle hem otomasyon üzerinden seviye ölçümü yapılabilir
 • Seviye probu ( otomasyon sistemine bağlanarak yakıt tankının seviyesi buradan kontrol edilir.
 • Hortum tip seviye göstergesi ( yakıt tankı seviyesi yalnızca gözle takip edilebildiği tiptir.)
 • Mekanik makaralı seviye göstergesi ( yakıt akışkanlığı düşük olan sistemlerde diğer seviye göstergeleri çalışmadığından bu sistem tercih edilir ) Şamandıra mantığıyla çalışan seviye göstergeleridir.

Yakıt Tankı Havalığı

Yakıt tankları atmosfere açık tanklardır ve içlerinde bulunan yakıt ve yağın içinde bulunan gazların tankın dışına atılmasını en güvenli şekilde yapmamızı sağlayan gaz çıkış ağzıdır.

Yakıt Tankı Taşma Kabı

Yakıt tanklarında taşma ve delinme durumlarında yakıt tankının kapasitesinin MİN %30 unu alacak şekilde yankın altına yapılan kaba denir. Bu kaplar ilgili kurum yönetmeliğine göre kapasite farklılığı gösterebilir ancak firma olarak tercihimiz yakıt tankı kapasitesi kadar taşma kabı kullanılmasıdır.

 

NKS NEHİR KAZAN YERÜSTÜ VE YER ALTI YAKIT TANKLARI ÖZELLİKLERİ

 

 • Tüm Yerüstü Ve Yer altı Ana Yakıt tankı imalatlarımız Birim Fiyat Poz No : 412-100 –TS EN 12285 1 – 2 Standardına uygun üretilmektedir.
 • Tüm Yerüstü Ve Yer altı Günlük Yakıt tankı imalatlarımız Birim Fiyat Poz No : 412-200 –TS EN 12285 1 – 2 Standardına uygun üretilmektedir.
 • Yakıt Tanklarımızda Tüm Akaryakıtlar, Makine yağları ve atık yağlar güvenle depolanabilir.
 • Akaryakıt tanklarımız atmosfere açık tipte dizayn edildiğinden Patlama ve gaz sıkışması tehlikesi barındırmaz.
 • Fuel-oil ve Asfalt Bitüm tanklarımızın Yüksek Serpantin ısıtma yüzeyleri sayesinde yakıt alımı güvenli ve hızlı olarak yapılabilmektedir.
 • Akaryakıt tanklarımızda 250 LT – 100.000 LT aralığıda istenilen ebat ve özellikte üreterek müşterilerimize sunmaktayız.
 • Yakıt tanklarımızda kullandığımız boya ve kaplamalar sayesinde korozyona dayanımı yüksektir.
 • İstenildiği taktirde Yakıt tanklarımızda Elektirik ısıtıcı serpantin Kulalnılabilmektedir.
 • İmalatlarımızda kullanılan malzemeler ilgili TSE ve Dünya standartlarına uygundur.

 

 

 

 

 

 

27 Kasım 2017 tarihinde eklendi. 12231 kez okundu